Joga Blog

Koja je to Hatha yoga, Hatha yoga sustavi?

Hatha (snažna) yoga, put je koji se bazira na transformaciji, pročišćavanju, kontroli i osvještavanju fizičkog tijela, a kroz fizičko i energetskog, koristeći pritom prakse poput asane, kriye, pranayame i mudre. Hatha yoga je dio tantričke tradicije. Hatha yogiji streme prema oslobođenju u čistom i snažnom tijelu. Tantra je prepoznala fizičko tijelo kao platformu za duhovni rast. Razvijene su metode za postizanje snažnog i vitalnog tijela , koje je upravo i prvi korak na duhovnom putu. Iz te tantričke ideje nastala je tradicija Hatha yoge. S obzirom da je asana(yoga vježba), koju nalazimo u Hatha yoga tradiciji, osnovna praksa većine današnjih yoga sustava, možemo reći da su njihovi korijeni iz Hatha yoga tradicije te ih zato i nazivamo Hatha yoga sustavi.

Hatha yoga sustavi su sustavi poput Vinyasa yoge, Ashtanga yoge, Iyengar yoge, Sivananda yoge, Biharske škole yoge, Jivamukti yoge i slično. Ovi sustavi se i dalje granaju te se stvaraju novi i to je zapravo prirodan proces jer kao i sve oko nas  i yoga je u konstantnom evolucijskom ciklusu te se prilagođava novim saznanjima, navikama i životnom stilu modernog čovjeka. Vinyasa i Ashtanga yoga su danas i najrasprostranjeniji yoga sustavi.

Ono što danas većina zapadnjaka naziva Yoga, je upravo ona posturalna, Hatha yoga, odnosno prakticiranje asana i tehnika poput pranayame radi, uglavnom, održavanja zdravlja fizičkog tijela.

 

Neti kriyom, sa Neti posudicom pobijediti sezonske alergije, gripe i prehlade

Što je uopće kriya?

Kriya u prijevodu sa Sanskrta znači akcija. U Hatha joga Pradipiki (jednom od najvažnijih tekstova Hatha yoga tradicije) su između ostaloga opisane Shat(šest) kriya, odnosno šest tehnika čišćenja tijela. Pa tako imamo: Dhauti kriyu, Basti kriyu, Neti kriyu, Trataka kriyu, Nauli kriyu i Kapalabhati kriyu.
Mi ćemo se zadržati na veoma korisnoj Neti kriyi, točnije na Jala-neti (jer postoji i drugi način Sutra neti).

Što je točno Jala Neti i kakav je postupak čišćenja?

Jala, znači voda, te se nosna šupljina i sinusi ispiru uz pomoć  Neti posudice koja je ispunjena otopinom soli (morske-pola čajne žličice) i vode (koja je destilirana ili prokuhana pa ohlađena otprilike na temperaturu tijela).
Potrebno je glavu lagano nagnuti naprijed i u stranu tako da otopina uđe kroz jednu, a izađe kroz drugu nosnicu. Postupak se ponavlja i u drugu stranu. Jako je bitno, svu preostalu vodu nakon postupka ispiranja, dobro ispuhati van iz nosnica, posebice u hladnije vrijeme.

Iva rinčić, Petra Petrovečki Nevistić

Cilj ispiranja je prevencija alergija, viroza i prehlada. Važno je znati da trebate biti zdravi (bez upala, prehlade) u trenutku kada uzmete svoju Neti posudicu (ne dijelite je sa drugima) i onda njome nastojimo prevenirati, spriječiti tj. isprati nečistoće, pelud, bakterije i viruse prije nego što se oni uopće uspiju inkubirati.
Uviđajući benefite čišćenja gornjih dišnih puteva, danas, ovu kriyu, osim jogija, alternativne medicine sve više preporuča i suvremena medicina. Stoga svoju neti posudicu potražite već sutra u obližnjoj ljekarni i isprobajte, osjećajte se bolje i budite zdraviji, posebno u vrijeme sezonskih alergija! 🙂

Iva Rinčić, Petra Petrovečki Nevistić

Ujjayi dah

Ujjayi, u prijevodu sa Sanskrta znači pobjednički, a označava tehniku disanja koja se koristi kod većine hatha yoga stilova. Zbog njegova zvuka, nazivamo ga još i zvukom valova ili zvukom oceana.
Prakticiranje yoge bez kontroliranog disanja prestaje biti yoga.

Ujjayi dah, je dah koji stvaramo u stražnjem dijelu grla na način da kontrahiramo glasnice, lagano ih približimo. Možemo si zamisliti da šapćemo „haaaa“ (kao da želimo zamagliti ogledalo), samo kroz nos. Na ovaj način kontroliramo dah te ga možemo produbiti i produljiti. Ako su nam udisaj i izdisaj čujni, osjećat ćemo to kao laganu vibraciju ili šum u grlu (kontrakcija glasnica) i dobili smo Ujjayi dah.
Što smo manje koncentrirani na satu, manje pravilno dišemo, i više nema povezivanja daha sa pokretom, a to nam je cilj dok prakticiramo yogu. Taj dah ne bi smio biti isforsiran i neujednačen, već nježan i prirodan, jednakog trajanja udisaja i izdisaja. Dovoljno je da ga mi čujemo za sebe i eventualno osoba do nas.

Njegov veliki značaj je upravo u tome što nam pomaže u koncentraciji te u prisutnosti na satu, što često nije slučaj. Često odlutamo svojim mislima, pa „kuhamo večeru“, „bivamo na poslu“ itd. I onog trenutka kada opet čujemo svoj dah, vratili smo se u sadašnji trenutak, prisutni ponovno umom, duhom, a ne samo tijelom na satu.

Kada pravilno dišemo, kroz dah otpuštamo i nakupine toksina iz tijela te izmijenjujemo energiju u tijelu. Zaostala energija stvara blokade, koje se mogu manifestirati kroz bolest, napetost, umor.
Na početku sata, pokušavamo upravo osvijestiti svoje tijelo pa ako smo naišli na napetost ili umor, „šaljemo“ udisaj na to mjesto, nastojeći upravo izdisajem svu tu napetost otkloniti, otpustiti iz tijela van.

Uvijek kada smo van balansa (ne osjećamo se dobro, napeti smo, tužni, pod stresom..), možemo prakticirati Ujjayi dah, sjednemo se u udoban položaj i dišemo.

DISANJE

U svakodnevnom životu možemo ostati danima bez hrane i vode, ali bez zraka samo nekoliko minuta. Disanje je najvažniji proces koji se odvija u našem tijelu, a često se odvija nesvjesno. Disanje je proces, kojim u tijelo unosimo kisik i izbacujemo ugljični dioksid. Disanjem se eliminira preko 70% toksina iz tijela, dok se ostalih 30% izbacuje stolicom, znojenjem i mokrenjem. Danas većina ljudi živi ubrzano i stresno što često dovodi do plitkog disanja kojim se koristi samo 30-40% kapaciteta pluća. Nepotpunim disanjem ne dolazi do optimalne razmjene plinova koja je vrlo važna za zdravlje organizma. Posljedice toga mogu biti umor, depresija, napetost i bolesti.

Tehnike disanja u jogi se nazivaju pranayama (pranayama-širenje daha i njegova kontrola). Pomoću ovih tehnika postiže se optimalno djelovanje endokrinog, živčanog i probavnog sustava te se dobiva mentalna i fizička stabilnost.

Često se spominje i potpuno jogijsko disanje koje podrazumijeva tri faze udisaja: prvo udahnemo trbuhom (abdominalna faza udisaja), pa nastavimo udisaj šireći rebra (torakalna faza udisaja) i dozvolimo zraku da dođe do ključnih kostiju (klavikularna faza udisaja).

Vježbajući jogu povezujemo dah i pokret. Dakle samim vježbanjem joge postajemo svjesniji svog disanja. Postoje i položaji (asane) u jogi u kojima možemo posebno obratiti pažnju na disanje jer sama anatomija asane ga na neki način stimulira.

 

Padmasana (Lotus)

U ovom položaju možete pažnju usmjeriti na disanje, promatrati ga, osvijestiti, produbiti, izvoditi pranayame.

 

lotus

Balasana (Položaj djeteta)

U ovom položaju možete se igrati sa disanjem. Probati disati trbuhom, iako su ti pokreti zbog pritiska bedara ograničeni, pa osjetiti kako se grudni koš širi sa obje strane, možete usmjeriti pažnju na leđa i osjetiti kako se i ona pune zrakom. Jednostavno: možete osvijestiti dijelove tijela koji sudjeluju u procesu disanja.

 IMG_2607

Salamba sarvangasana (Stoj na ramenima s potporom)

U ovom inverznom položaju dijafragma je pod pritiskom abdominalnih organa te se na taj način stimulira potpuni izdisaj, a samim time i ventilacija pluća.

 IMG_2610

Matsyasana (Riba)

Položaj ribe širi grudni koš i isteže međurebrene  mišiće te na taj način stimulira udisaj.

IMG_2609

Shavasana (Položaj mrtvaca)

Ovaj položaj omogućuje duboko stanje svjesne relaksacije, tijelo miruje i ne mora se boriti sa silom težom, što omogućuje vježbanje najteže vježbe disanja: potpuno osvijestiti pokrete disanja, ali bez nastojanja da ih kontrolirate.

IMG_2612

Vježbe: Zdrava kralježnica kao osnova vašeg zdravlja

Budući da živimo u vrijeme svakodnevne jurnjave, neprestano smo izloženi stresu, napetostima,  umoru,  konstantnim brigama, nepravilnoj prehrani i nekretanju, takav način života odražava se na cjelokupno zdravlje čovjeka.

Kralježnica je stup i najvažniji dio našeg lokomotornog sustava. Zdravom kralježnicom djelujemo na zdravlje cijelog organizma. Da bi našu kralježnicu održavali zdravom trebamo joj priuštiti pokret. Pokretom održavamo elastičnost kralježnice, stimuliramo prehranu diskova,  jačamo mišiće koji su potpora kralježnici i na taj je način rasterećujemo.

Vježbe za zdravlje kralježnice

1. Razgibavanje vrata   

1a

a) Udisaj: Sredina: uspravno glava; Izdisaj: okretanje glave u stranu    

1b

b) Udisaj: Glava prema gore-unazad ; izdisaj: glava prema dolje-naprijed

c) Udisaj: polukrug nazad ; izdisaj: polukrug naprijed

–) naizmjenično kružimo glavom

2. Mačka (Marjari)     

2

Udisaj: glava gore, spustiti donji dio leđa; izdisaj: brada na grudni koš, podići gornji dio leđa

3. Tigar ( Vyaghrasana)    

3

Udisaj: podići glavu i nogu; izdisaj: približiti koljeno čelu

4. Položaj djeteta (Balasana)

4.+7. vježba

 5. Skakavac (Shalabhasana)      

5

Udisaj: noga gore; izdisaj: vratiti nogu na pod; naizmjenično podizati noge

6. Torzija na trbuhu (vježba krokodila)

6

Udisaj: početni položaj-brada na nadlanicama, potkoljenice savinuti; izdisaj: noga i glava u istu stranu

7. Opet položaj djeteta (Balasana)

4.+7. vježba

8. Navasana

8

Udisaj: podići noge i glavu; izdisaj: leći na leđa

9. Sarvangasana

9

Udisaj: podići noge do okomitog položaja; izdisaj: stopala iza glave; udisaj: sarvangasana (svijeća)

10. Halasana

10

Udisaj: podići noge do okomitog položaja; izdisaj: stopala iza glave

11. Torzija sa prekriženim nogama

11         

Udisaj: prekrižiti noge (desna gore); izdisaj: noge spustiti u lijevu, a glavu okrenuti u desnu stranu – isto ponoviti i u drugu stranu

12. Shavasana

12

U mislima prođete svaki dio tijela, od nožnih prstiju pa sve do vrha glave. Ako negdje osjećate napetost, usredotočite pažnju na taj dio tijela i svjesno ga opustite sa izdisajem.

 

Yoga kroz povijest

Iva Rinčić, Jogom do zdravlja
Iva Rinčić, Jogom do zdravlja

Yoga (Joga) je zasnovana na Vedama, a Vede su najstariji danas poznati duhovni spisi na svijetu. Među najpoznatijim djelima su:

  • Upanišade: dio Veda u kojem su u poetsko-filozofskoj formi izloženi svi aspekti Yoge.
  • Vedanta: filozofsko-psihološki sustav i završni dio Veda.
  • Bhagavad Gita: epizoda velikog epa Mahabharata u kojoj se u vidu dijaloga između Krišne i Arjune raspravlja o svim aspektima života.
  • Yoga Sutre: aforizmi o Yogi velikog mislioca iz 3. st., Patanjalija.

Yoga sustav postojao je i prije Veda i prenosio se generacijama uglavnom usmenom tradicijom, a prvenstveno zato jer je praksa pokazala da se učenje brže iskrivi ako se širi pisanim putem.

Od svih indo-europskih jezika, Veda je najstariji znani spis te je napisana na arhaičnom obliku Sanskrta. Povijesno se mogla smjestiti u vrijeme civilizacije Inda, koja je cvjetala u periodu od 3000. do 1900. pr. Kr. Astronomska istraživanja donose dokaze prema kojima Veda datira oko 4.tisućljeća pr.Kr., a vjeruje se da ih je stvorila viša arijska rasa (Arians). U Indijskoj Dolini iskopani su pečati stari preko 5000 god., a na njima su prikazane ljudske figure u različitim Yoga-položajima. Tko zna koliko je Yoga-sustav već bio star u to vrijeme? Uzaludno je pokušavati otkriti mjesto i vrijeme rođenja Yoga učenja. Međutim, iako je Yoga beskrajno stara, ona nikad neće biti zastarjela.

Kažu da je 325.god. pr.n.e. sustav Yoge prenesen u Europu zahvaljujući duhovnom učitelju Aleksandra Velikog. Međutim, Hipokrat, a kasnije i neki drugi (npr. medicinari kao što je Galen), prakticirali su i vježbali Yogu i podučavali druge ljude. Njihovo vježbanje yoge bila je uglavnom Hatha Yoga, a to je dio Yoge koji se bavi moralno-etičkim usavršavanjem, tjelesnim položajima i pravilnim disanjem. Ovaj dio Yoge služi kao priprema za efikasne prakse kontroliranja vlastitog uma.

Javite nam se!

Posjetite našu Facebook stranicu: https://www.facebook.com/jogomdozdravlja te postavite pitanje, raspitajte se o terminima ili vježbanju. Dobrodošli! 🙂

(photo credit: myyogaonline via photopin cc)